Suplementacja witaminowo-mineralna
ladeevit
szkolarodzenia

Selen

Najbogatsze źródła

ProduktZawartość selenu (w µg) w 100 g produktu
Makrela wędzona32
¦ledź świeży30
Wątroba drobiowa25
Chleb żytni razowy18
Otręby pszenne18
Jaja całe16
Płatki kukurydziane8
Pieczarki7,5

Do czego jest potrzebny?

Selen wchodzi w skład ważnego enzymu, który chroni błony komórkowe i czerwone ciałka krwi przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Działa synergistycznie z witaminą E, blokując szkodliwe procesy utleniania w tkankach. Pomaga w wydalaniu z organizmu szkodliwych metali ciężkich i uczestniczy w wytwarzaniu prostaglandyn zapobiegających stanom zapalnym. Jest bardzo ważny w optymalnym funkcjonowaniu układu odpornościowego przez udział w syntezie limfocytów i zwiększaniu aktywności makrofagów. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu tarczycy, gdyż jest składnikiem enzymu przekształacającego hormony tarczycowe. Wpływa niszcząco na pleśnie i wytwarzane przez nie substancje, które mogą niszczyć tkankę mózgową, zwłaszcza podczas jej rozwoju w okresie płodowym.

Niedobór i nadmiar

Konsekwencje niedoborów selenu ponosi zarówno kobieta, jak i jej dziecko. Do najgroźniejszych powikłań niedoborów selenu należą wady cewy nerwowej, kardiomiopatia młodzieńcza, zwiększona podatność na choroby u dziecka. Może dochodzić także do opóźnionego wzrostu płodu, porodów przedwczesnych, nadciśnienia indukowanego ciążą, a także cukrzycy ciężarnych. Należy dość ostrożnie suplementować dietę selenem, gdyż jego nadmiar również może być szkodliwy.

Czy wiesz, że…

W Irlandii zaobserwowano dużą liczbę noworodków z uszkodzeniami mózgu, co było prawdopodobnie spowodowane wysokim spożyciem ziemniaków porażonych zarazą ziemniaczaną.

Osoby, których dieta jest bogata w węglowodany, a szczególnie cukry proste, często mają niedobory selenu, gdyż osłabiają one jego wchłanianie z pożywienia.

Polska należy do obszarów, których gleby są ubogie w selen, dlatego dość często występują u nas niedobory tego pierwiastka.